Rozliczenie podatkowe 2017

1 procent na OPP- instrukcja krok po kroku

 

Z roku na rok coraz więcej podatników przekazuje 1 procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Pośredniczy w tym urząd skarbowy, stąd nie wpłaca się pieniędzy bezpośrednio na konto wybranej fundacji czy stowarzyszenia. W tym roku nie trzeba też podawać nazwy organizacji, w związku z tym, że niektóre formularze PIT 2017 otrzymają nowe wzory.

 

Jeśli podatnik, wypełniając PIT 37 druk, postanowi przekazać 1 procent 2017 swojego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego, musi wypełnić specjalny wniosek, znajdujący się na końcu zeznania podatkowego. Oprócz PITu-37 druku, zawiera go również PIT 36, PIT 36L, PIT 38 i PIT 28. Warto trzymać się kolejności kilku kroków, by pieniądze rzeczywiscie zasiliły konto wybranej organizacji.

 

1. Wybranie organizacji z listy

Uwadze podatnika nie może ujść lista organizacji pozarządowych działających w Polsce, które posiadają status organizacji pożytku publicznego (OPP). Lista znajduje się na stronie MPiPS i stanowi wykaz organizacji, które podały swój numer konta. Dzięki temu urząd skarbowy będzie mógł bez problemu przekazać im pieniądze podatnika, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów.

 

2. Obliczenie 1 procentu

W przypadku formularza pit 37 zasada obliczania 1 procentu wydaje się prosta - należny podatek, wpisany w polu 112, trzeba podzielić przez 100. Tak wyliczoną kwotę nanosi się w pole 126.

 

Warunkami skutecznego i bezbłędnego przekazania 1 procentu są:

  • zapłata w pełnej wysokości podatku należnego, stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od terminu zakończenia składania zeznań podatkowych (dotyczy to również nadpłaty);

  • złożenie zeznania w terminie; zeznania złożone po terminie nie dają prawa przekazania 1%, pozostaje tylko możliwość korekty, ale musi to być korekta zeznania złożonego w terminie.

 

3. Wypełnienie rubryk w formularzu PIT

Przy spełnieniu powyższych warunków, już nic nie stoi na przeszkodzie, by finansowo wesprzeć działające na osiedlu schronisko dla zwierząt czy stowarzyszenie pomocy ofiarom przemocy domowej. Organizacji czekających na pomoc są w Polsce całe tysiące. Należy pamiętać o prawidłowym wypełnieniu pola 125, gdzie podatnik wpisuje numer Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), który został w momencie rejestracji przypisany danej organizacji. Pomyłka w numerze KRS może prowadzić do wsparcia zupełnie innej organizacji. Warto wiedzieć, że efektem ostatnich zmian we wzorach formularzy PIT jest usunięcie w części zatytułowanej „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” pola „Nazwa OPP”. Z kolei w polu 126 w druku PITu 37, jak zostało wyżej wspomniane, musi obowiązkowo znaleźć się przekazywana kwota.

 

Dodatkowo w formularzu podatkowym PIT37 obecna jest rubryka 128, w której podatnicy mogą poinformować na jaki konkretny cel mają trafić ich pieniądze. Nie jest też obowiązkowe zaznaczenie kwadratu w rubryce 129, przez co wyraża się zgodę na przekazanie organizacji przez urząd skarbowy danych ofiarującego: imienia, nazwiska i adresu oraz informacji o wysokości kwoty przekazanej.

 

4. Dostarczenie PITu do urzędu

 

Wypełniony formularz podatnik składa osobiście lub wysyła do urzędu skarbowego.

 

Komu dobrze przekazać jeden procent? Dzięki pieniądzom z 1 procentu, łódzka Fundacja FERSO może skuteczniej walczyć z wykluczeniem i ubóstwem dzieci i młodzieży, realizując dziesiątki programów pomocowych i edukacyjnych. Ekologiczne projekty Fundacji to szansa dla wielu potrzebujących dzieci, by mogły odkrywać piękno otaczającego ich świata i pobudzać swoją wrażliwość na drugiego człowieku. Rocznie Fundacja FERSO obejmuje swoją opieką ok. 10 tysięcy z nich. Warto wspierać taką inicjatywę!

 

Więcej: www.ferso.org (KRS 0000184087)

Black is timeless: we all know that. I don't really think you fit out a decent wardrobe without including a little black dress, classic tight black trousers or high heels. No doubt with this in mind, I bought myself a nicely fitting pleated black skirt in the sales. It's bound to come on handy and will go with just about anything. I had no trouble coming up with the classic combo of: white t-shirt, big hand-bag and nude shoes or blue shirt and black clutch. Complications arose when I got the urge for something slightly less stylistically banel. Did I pull it off? Check it out for yourself:).

Follow my blog with bloglovin!

Czerń to kolor ponadczasowy, to wiemy wszyscy. Nie sądzę, aby można było stworzyć dobrze zaopatrzoną garderobę pomijając małą czarną czy klasyczne czarne rurki albo szpilki. Kierując się tą wiedzą, bez wątpliwości kupiłam przecenioną, ładnie skrojoną, plisowaną, czarną spódnicę. Pomyślałam, że na pewno się przyda i będzie pasować do wszystkiego. Klasyczne połączenia z nią w roli głównej tworzyłabym bez problemu – z białym t-shirtem, dużą torbą i cielistymi pantofelkami albo z niebieską koszulą i czarną torebką. Komplikacje pojawiły się, gdy postanowiłam stworzyć odrobinę mniej banalną stylizację. Czy podołałam? Oceńcie sami:).