Rozliczenie podatkowe 2017

 

Co zrobić

aby otrzymać zwrot podatku z rozliczenia PIT 2017

na konto bankowe

 

Bardzo szybko zbliża się termin rozliczenia PIT 2017. Każdy, kto wypełni PIT 37, zauważając nadpłatę podatku i terminowo w urzędzie skarbowym PITy złoży, może oczekiwać zwrotu podatku. Podatnik może wybrać sposób, w jaki chce dostać nadpłatę z rozliczenia rocznego. Urząd skarbowy może przesłać pocztą tę kwotę pieniędzy (przekaz pocztowy potrąca nawet kilkadziesiąt złotych za wykonanie usługi); podatnik może także osobiście odebrać gotówkę skarbówce – musi się wówczas pofatygować się do urzędu. Przelanie gotówki z nadpłaty na prywatne konto wydaje się więc rozwiązaniem najtańszym i najwygodniejszym.

 

Jeżeli podatnik nie wie, jak należy wypełnić druk PIT 37, najpopularniejszy formularz podatkowy, powinien zapoznać się z instrukcją PIT-37. Dokument informuje między innymi o tym, że dwa z załączników PIT 37: NIP-1 i NIP-3, na których wpisywano do niedawna prywatny numer konta bankowego, zostały zastąpione przez formularz ZAP-3, który obowiązuje od 1 stycznia 2017. Jeżeli urząd skarbowy nie posiada żadnej informacji o numerze bankowym, podatnik powinien go wpisać właśnie w tym formularzu. Zgłoszenie ZAP-3 należy wysłać do urzędu albo złożyć go osobiście. Niestety, nie można wysyłać tego formularza drogą elektroniczną. Warto też wiedzieć, że nadpłata, która nie przekracza kwoty 8,80 zwracana jest tylko w kasie, na wniosek podatnika.

 

Numer konta powinien znaleźć się w formularzu ZAP-3, jeżeli mowa o osobie fizycznej, posiadającej numer PESEL, która nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jest płatnikiem podatków ani składek ZUS. Osoba wykonująca rozliczenie roczne, która prowadzi własną działalność gospodarczą i podlega wpisowi do CEIDG, jeżeli chce otrzymać zwrot podatku na konto, musi wpisać swój numer bankowy na druku CEIDG-1.

 

Informacje na temat swojego konta bankowego na jeszcze innym formularzu powinny umieszczać osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą ale nie podlegają wpisowi do CEIDG, a także ci, którzy są zarejestrowanymi podatnikami VAT. Takie osoby powinny dostarczyć urzędowi skarbowemu PITy druk NIP-7. W tym samym formularzu numer konta powinny też wpisywać osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, są jednak płatnikiem podatków, składek ZUS. Składając rozliczenie PIT 2017 warto wiedzieć, że informacja o numerze konta zawarta w tych formularzach jest zbędna, jeżeli podatnik przy wcześniejszym rozliczeniu rocznym podał tę informację, a numer się nie zmienił.

 

Na zwrot podatku przez urząd skarbowy, podatnik czeka nie więcej niż trzy miesiące od dnia, w którym złożył rozliczenie roczne. Jednak czas oczekiwania może się przedłużyć, jeżeli urzędnik postanowi skorygować zeznanie PIT 2017. Jeżeli podatnik sam poprawi swoje błędy na formularzach podatkowych, niestety, będzie musiał czekać kolejne trzy miesiące od złożenia korekty, na zwrot podatku. Każdy powinien też wiedzieć, że jeżeli wykona PIT 37 formularz, oraz każdy inny formularz PIT dostępny przez Internet, może spodziewać się zwrotu podatku nawet w ciągu kilku dni.