Rozliczenie podatkowe 2017

Czy osoby żyjące w związkach partnerskich

mają prawo do preferencyjnego rozliczenia PITu?

 

Związkami partnerskimi nazywane są powszechnie związki dwóch osób dowolnej płci (zarówno homoseksualne jak i heteroseksualne), które zostały usankcjonowane wobec prawa. Zaletą związków partnerskich jest to, że dają one podobne prawa do tych, jakie zyskują małżonkowie po ślubie. Związki partnerskie mogą być zawierane w wielu państwach Unii Europejskiej (np. we Francji, w Danii czy w Norwegii), jednak w Polsce prawo nadal nie daje takiej możliwość.

 

Polakom, w nieformalnych związkach partnerskich, nie przysługuje preferencyjne rozliczenie PIT, z którego mogą skorzystać osoby w małżeństwie. Nie da się ukryć, że wspólne złożenie PITu- 2017 może być dużym udogodnieniem. Nie tylko umożliwia łatwiejsze rozliczenie roczne z urzędem skarbowym (składa się mniejszą ilość formularzy podatkowych), ale w wielu przypadkach pozwala także na obniżenie wysokości należnego podatku dochodowego od osób fizycznych. Przy aktualnie obowiązujących stawkach podatkowych, takie korzyści mogą wynosić nawet 12 529,94 zł. Jest to dosyć wysoka kwota, skutecznie zachęcająca do wspólnego rocznego rozliczania się.

 

Pozostając w nieformalnym związku można ułatwić sobie rozliczenie z urzędem skarbowym wykorzystując program do PITów 2017. Jest to bardzo prosta w obsłudze, darmowa aplikacja komputerowa, która pozwala na wypełnienie formularzy podatkowych na jeden z dwóch sposobów:

  • w formie aktywnych deklaracji podatkowych,

  • przy pomocy kreatora rozliczenia podatkowego.

 

Na możliwość wspólnego rozliczania się w związkach partnerskich Polacy będą musieli jeszcze poczekać, dlatego obecnie warto sobie ułatwić wypełnienie obowiązku podatkowego za pomocą komputerowego przewodnika.