Rozliczenie podatkowe 2017

Jak i gdzie odebrać nadpłatę podatku przy rozliczeniu

PITu 2017 ?

 

Rozliczenie podatkowe 2017 to coroczny obowiązek każdego podatnika, nasi rodacy najczęściej wypełniają PIT 37 druk. Aby ułatwić wypełnienie formularzy można wykorzystać darmowy program do rozliczania PITów. Olbrzymią zaletą programu PIT 2017 są różnorodne rozwiązania, umożliwiające podatnikowi bezstresowe wypełnienie zeznania podatkowego. Jednym z takich udogodnień jest opcja automatycznego obliczania kwot w głównym formularzu oraz załącznikach. W oddzielnym miejscu znajduje się informacja o braku danych lub ich błędnym wypełnieniu. Nie ma jednak problemu z ich korektą, ponieważ PITy 2017 program umożliwia szybką ich poprawę. System zapamiętuje wpisane dane, dotyczące nie tylko podstawowych danych osobowych, ale też kwot podanych na fakturach.

 

Istniejący w programie moduł DORADCA jest odpowiedzialny za tworzenie oraz uzupełnienie odpowiednich formularzy. Dzięki DORADCY istnieje możliwość sprawdzenia, jakie rozliczenie podatku bardziej opłaca się małżonkom, razem czy osobno. System dokonuje symulacji i oblicza dwie opcje, podatnik ma szanse wybrać ten wariant, który jest dla niego bardziej korzystny. PITy 2017 darmowy program umożliwia zapisanie wypełnionego formularza jako pdf lub przesłanie dokumentu za pomocą poczty e-mail. Oprócz tego dużym ułatwieniem dla wypełniającego jest wpisana w programie baza urzędów skarbowych, wraz z adresami, co przyspiesza znalezienie potrzebnych danych.

 

Najbardziej popularny sposobem przekazania przez urząd skarbowy nadpłaty podatku następuje poprzez przelew bankowy na wskazane przez podatnika konto. Osoby prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do założenia konta bankowego, na które wpłynie kwota nadpłaty. Podatnik niedeklarujący w rocznym zeznaniu podatkowym prowadzenia działalności gospodarczej nie ma obowiązku posiadania konta bankowego, może otrzymać kwotę nadpłaty w gotówce lub ubiegać się o przelanie kwoty na konto. Trzeba jednak wcześniej poinformować urząd podatkowy o takim zamierzeniu, poprzez wypełnienie i złożenie oddzielnego dokumentu NIP-3, gdzie wskazuje się odpowiedni numer konta podatnika. Formularz NIP-3 może stanowić załącznik do formularza PIT 37, ale też można go złożyć samodzielnie, przed dokonaniem rozliczenia podatku dochodowego. Podatnik, który już wcześniej zatroszczył się o złożenie formularza z numerem konta, a którego numer pozostaje bez zmian, nie musi po raz kolejny przedkładać tego dokumentu w urzędzie skarbowym, ponieważ będzie obowiązywał ,,stary ‘’ numer konta i urzędnicy potraktują go jako aktualny.

 

Podatnik, które nie deklaruje w Picie 37 druku prowadzenia działalności gospodarczej i nie jest zobowiązany do posiadania konta bankowego, ma prawo do odebrania nadpłaty w gotówce za pośrednictwem poczty. Trzeba jednak pamiętać, o kosztach, związanych z takim zwrotem nadpłaty. Listonosz pobierze 1% od wartości kwoty nadpłaty i doliczy jeszcze 4,70 zł. Nietrudno obliczyć, że przy nadpłacie w wysokości 100 zł, wartość kwoty, którą trzeba oddać listonoszowi wyniesie 5,70 zł ( 1 zł + 4,70 zł).

 

Drugą forma odebrania nadpłaty z rozliczenia podatkowego 2017, w postaci gotówki, jest odebranie pieniędzy w kasie w urzędzie skarbowym. W sytuacji braku wydzielonej kasy trzeba udać się do oddziału banku, z którym właściwy urząd podatkowy ma podpisaną umowę. W kasie banku odbiera się kwotę nadpłaty, która nie będzie obciążona dodatkowymi kosztami. Z tego wynika, że podatnikowi najbardziej opłaca się pobrać nadpłatę w postaci przelewu na konto lub odebrać osobiście w kasie urzędu czy w odpowiednim oddziale banku.