Rozliczenie podatkowe 2017

Formularze PIT 2017 i ulga abolicyjna

 

Podatki są głównym źródłem zarabiania i utrzymania państw na całym świecie. Podatki w Polsce muszą płacić nawet Ci, którzy pracują legalnie za granicą. Dzieje się tak, jeśli miejsce zamieszkania jest w Polsce, bez względu na kraj, w którym zarabiasz pieniądze. Jest to tak zwany nieograniczony obowiązek podatkowy, o którym mówi ustawa o podatku dochodowym. Dotyczy on osób, które spędzają na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym lub w naszym kraju mają centrum interesów gospodarczych lub osobistych. Jako, że czas rozliczenia podatkowego 2017 zbliża się wielkimi krokami, warto zastanowić już teraz, w jaki sposób rozliczyć się z fiskusem. Dla milionów Polaków pracujących za granicą, objętych nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, jest szansa skorzystania przy rozliczeniu z ulgi abolicyjnej. Jest to pewna forma zmniejszenia opodatkowania dochodów, która została wprowadzona w 2008 roku. Ulga polega na odliczeniu od podatku kwoty będącej różnicą pomiędzy podatkiem wyliczonym przy zastosowaniu metody proporcjonalnego odliczenia a podatkiem wyliczonym przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją. Z ulgi abolicyjnej w rozliczeniu rocznym mogą skorzystać osoby, które osiągają dochody za granica z tytułu „wynagrodzenia za pracę”, bez względu na to czy Polska ma podpisana umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z danym krajem, czy też takiej umowy nie posada. Warto skorzystać z ulgi, gdyż wartość przeciętnej kwoty odliczonej przez podatnika to 4111 zł (dane z 2009 roku).

 

W tym przypadku podatnicy przy rozliczeniu rocznym korzystają PIT 2017 formularz, który można pobrać z najbliższego urzędu skarbowego lub w wersji online ze strony Ministerstwa Finansów. Internetowe PIT formularze są o wiele atrakcyjniejszą i łatwiejszą formą rozliczania się z fiskusem. Dzięki interaktywnym komórkom każdy sam może wypełnić swoje rozliczenie roczne 2017, mając pewność, że będzie ono poprawne. Nad tym czuwa bowiem inteligentna aplikacja. PIT 37 druk w wersji online nie różni się niczym od papierowych, tradycyjnych formularzy dostępnych w urzędach skarbowych. Na stronie internetowej są również dostępne wszystkie załączniki do pitu, w tym załącznik PIT/0. Jest on niezbędny, aby móc skorzystać z ulgi abolicyjnej. Kwotę ulgi, która wykazaliśmy w PIT/ZG musimy też wykazać w PIT/O – załączniku do PIT 37 formularz. Załącznik PIT/ZG składa się odrębnie dla każdego państwa, w którym uzyskiwaliśmy dochody. I składamy go również oddzielnie nawet jeśli rozliczenia dokonujemy wspólnie z małżonkiem.

 

Tak więc tę informację wpisujemy w części C PIT/0 , czyli informacji o odliczeniach od dochodu / przychodu i od podatku w roku podatkowym, w pkt. 4 oznaczonym jako „ulga, o której mowa w art. 27 g ustawy".

 

Te informacje z kolei są przenoszone do PITu 37 formularza do części F do rubryki „odliczenia od podatku wykazane w części C załącznika PIT/O". Korzystając z programu pity 2017 nie musimy od tym pamiętać, gdyż aplikacja wszystkie te dane przenosi automatycznie.

 

Wysłanie PITu 37 przez Internet pozwala zaoszczędzić podatnikowi czas, ale też mamy pewność, że pieniążki z ewentualnego zwrotu szybciej trafią na nasze konto. Jednak dla osób lubiących tradycję program oferuje PIT 37 do wydruku, który po poprawnym uzupełnieniu i sprawdzeniu przez aplikację czy nie ma ewentualnych błędów, możemy wydrukować i osobiście zanieść do urzędu skarbowego. W jaki sposób rozliczymy się z fiskusem zależy od nas samych, a program daje nam w tym zakresie duże możliwości.