Rozliczenie podatkowe 2017

Zwrot podatku rozliczając PIT 37 druk i inne formularze PIT 2017

 

Sposoby na otrzymanie zwrotu podatku to kwestia dość prosta. Oczywiście, tylko w sytuacji, gdy się ten zwrot otrzyma, bo nie każdy jest do tego zobligowany. Wypełniając przykładowo PIT 37 formularz, okazuje się, że urząd skarbowy powinien zwrócić jednostce kwotę, która pobrał uprzednio w ramach podatku. Ta sytuacja dotyczy oczywiście wszystkich formularzy PIT 2017, bez wyjątków. Fiskus daje trzy możliwości zwrotu podatku.

 

Pierwszą opcją jest sytuacja, gdy zwrot pieniędzy otrzymuje się na podstawie polecenia przelewu na rachunek bankowy.  Sposób, w jaki pieniądze zostają zwrócone, wybiera każdy indywidualnie. Coraz więcej osób idzie w stronę elektronicznego rozliczania, dlatego też PITy druki 2017 zostają w szafie, a tym, co dominuje są interaktywne druki. Nie trzeba więc wybierać się do własnego urzędu skarbowego, a wystarczy tylko rozwiązać PIT w komputerze, a następnie, jako e-deklaracja, przesłać go do fiskusa. Mając gotowy PIT 37 formularz, czyli podliczony przez program do rozwiązywania deklaracji podatkowych, wystarczy wysłać go drogą elektroniczną. Wybierając opcję przelewu bankowego, zwrot podatku, który powinien nastąpić w okresie trzech miesięcy od oddania deklaracji, powinien wpłynąć na podane indywidualne konto (numer konta uprzednio podaje się w deklaracji).

 

Drugim rozwiązaniem, aby otrzymać pieniądze ze zwrotu podatku, jest przekaz pocztowy. Na formularzach PIT 2017 podaje się indywidualny adres podatnika, na który zostają dostarczone pieniądze. Opłata za usługę pocztową zostaje pokryta ze zwrotu podatku, co oznacza, że suma dostarczona do podatnika będzie o kilka złotych mniejsza, niż wynikało by to z wartości początkowej obliczonej przez Fiskus.

 

Trzecia możliwość, dla tradycjonalistów, którzy samodzielnie dostarczyli PIT 37 druk do urzędu skarbowego, a następnie pragną osobiście odebrać pieniądze w urzędzie. Zwrot podatku zostaje wypłacony w kasie urzędu. Możliwości jest wiele. Osoby, które chcą poznać więcej szczegółów, mogą zapoznać się z PITem 37 instrukcją, która dostępna jest w programie PITy 2017.

 

Problem pojawia się w sytuacji zwrotu podatku uzyskanego za granicą. Wtedy bardziej niż PIT 37 druk potrzebny jest PIT-36, również dostępny w programie PITy 2017. Uzyskując dochód za granicą Rzeczypospolitej, nie zawsze podatek trafia w ręce pracownika. Dlaczego? Polska z większością krajów Unii Europejskiej, ma podpisane umowy dotyczące zasad rozliczania podatku dochodowego. Umowy te są zróżnicowane, co do stosowanej zasady.

 

Pierwsza, metoda rozliczenia propocjonalnego odliczenia, powoduje, że kwota zwrotu nie trafi w ręce podatnika, lecz do urzędu skarbowego i za jego pośrednictwem do jednostki. Druga- metoda wyłączenia z progresją- powoduje, że kwotę otrzymuje podatnik, jednak zostaje ona przeliczona przez odpowiednie stawki podatkowe i wynosi mniej, niż miałoby to miejsce w kraju, w którym dochód został uzyskany. Formularze PIT 2017 można odnaleźć w sieci, jako plik PDF, lub korzystać z programów do rozliczania. Te ostatnie dają możliwość skorzystania z interaktywnych aplikacji wspierających przy wypełnieniu deklaracji podatkowej, typu PIT 37 instrukcja.