Rozliczenie podatkowe 2017

Druki PIT 2017 dla pracujących w komisji wyborczej.

 

 

Każdy podatnik jest zobowiązany do tego, by rozliczyć swój PIT w pierwszym kwartale danego roku. Formularze PIT 2017 mogą być rozliczane i składane na różne sposoby, jednak coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z programu komputerowego, który znacznie ułatwia cały proces wpisywania  danych. Druki PIT 2017 są dostępne w formie programu niemal dla każdego, ponieważ co jakiś czas aktualizowana jest baza druków, dlatego coraz więcej formularzy pojawia się w aplikacji.

 

Deklaracje PIT są wypełniane ze względu na to, jakie aktywności zawodowe, czy społeczne, były podejmowane przez konkretnego podatnika. Oprócz standardowych dochodów z pracy zawodowej, czy też rozliczeń z tytułu umowy o dzieło, lub umowy zlecenie, istnieją także mniej popularne czynności, za które otrzymuje się wynagrodzenie. Mowa tu między innymi o podejmowaniu okresowej pracy jako pracownik komisji wyborczej.

 

Przed wyborami samorządowymi, prezydenckimi, czy też wyborami do parlamentu europejskiego, poszukiwane są osoby, które ukończyły 18 rok życia i są chętne do pracy w komisjach wyborczych. To bardzo ciekawa propozycja dla osób, które chcą być bliżej prawdziwej polityki, a także pragną zarobić dobre pieniądze. Wybory najczęściej odbywają się w porze weekendu, dzięki czemu praca dodatkowa nie koliduje z codziennymi obowiązkami.

 

PITy formularze muszą być wypełniane zgodnie z tymi dochodami, które zostały osiągnięte przez jednostkę w danym roku podatkowym. Jeśli więc, poza podstawową działalnością dochodową, osoba bierze udział w pracach komisji wyborczej, to otrzymuje na ten temat specjalną informację, podobnie, jak to się dzieje w przypadku informacyjnego PITu-11. Po każdej pracy w komisji wyborczej osoba otrzymuje specjalny druk, a mianowicie PIT-R. Druki PIT 2017, za pomocą których należy się rozliczyć, posiadają wiele rubryk i właśnie w jedną z nich wpisuje się dochód, który zostaje uwzględniony w PIT-R.

 

PIT-R jest to formularz, który zawiera szczegółowe informacje na temat wypłaconych podatnikowi kwot, z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich. zaliczana jest do nich praca w komisji wyborczej, którą można wykonywać nawet kilka razy do roku, jeśli akurat w państwie występuje taka sytuacja, na przykład w przypadku wyborów samorządowych oraz prezydenckich. PITy formularze w takiej informacyjnej postaci jednostka otrzymuje za każdym razem, gdy podejmie opisany wyżej obowiązek społeczny.

 

Praca w komisji wyborczej może stanowić wyzwanie, ponieważ jest to bardzo specyficzna aktywność, jednak na pewno warto skorzystać z możliwości zdobycia takiego doświadczenia, które nie zdarza się zbyt często. Deklaracje PIT, w których uwzględnia się tak osiągnięte dochody, umieszcza się  w części D. W przypadku otrzymania kilku druków PIT-R należy zsumować wszystkie kwoty w nich podane, a następnie sumę wpisać w formularzu PIT 2017. W przypadku kiedy ta zsumowana kwota przekroczy wynik 2280 zł należy nadwyżkę, ponad tą kwotę, wykazać w części C formularza w wierszu trzecim.

 

Jeśli osoba brała udział w pracach komisji wyborczej nie można zapominać o tym, że musi być to wykazane w corocznych zestawieniach podatkowych. Bez tego można mieć problem, ponieważ komisje wysyłają stosowne dokumenty do urzędów skarbowych odpowiednich dla swoich pracowników. W sytuacji, gdy jednostka nie otrzyma dokumentu PIT-R, należy zgłosić się po niego do odpowiedniego urzędu, by móc na jego podstawie prawidłowo się rozliczyć.