Rozliczenie podatkowe 2017

PIT 2017 dla sprzedających na aukcjach internetowych

 

 

Odkąd pojawił się w codzienności Internet, pojawiły się również nowe metody pozyskiwania dodatkowych dochodów. W ostatnich latach niezwykle popularne stały się aukcje internetowe, w których można sprzedawać różnorodne przedmioty. Wiele osób nie traktuje tego tylko i wyłącznie, jako możliwość dorobienia, ale jako podstawowe źródło utrzymania. Instrukcja PITu 37 podkreśla, że za pomocą tego formularza muszą rozliczać się wszystkie osoby, które otrzymują jakikolwiek przychód lub też ponoszą stratę. Nie ma żadnych wątpliwości co to osoby prowadzącej działalność gospodarczą, która sprzedaje przedmioty na aukcjach, ponieważ posiada ona stosowne rachunki czy faktury, na podstawie których uzupełnia swój formularz podatkowy. PIT 37 pdf, wypełniany przez takiego przedsiębiorcę, może być drukowany na dowolnej jednostce komputerowej, a następnie złożony w urzędzie skarbowym. Wątpliwości pojawiają się jednak w przypadku, kiedy przychód ze sprzedaży notowany jest u osoby fizycznej, która prowadziła handel na aukcjach internetowych za niewielkie kwoty pieniężne.

 

Druki PIT 2017 uwzględniają przychód otrzymany ze sprzedaży przedmiotów przez osoby fizyczne, które były używane przez minimum 6 miesięcy. Dokonując takiej sprzedaży należy wykazać ją w Picie 37 w rubryce „inne dochody” i zapłacić od tej kwoty należy podatek. Analogicznie nie trzeba wykazywać dochodu w Picie 37 formularzu, jeśli sprzedaje się rzecz, która była użytkowana przez okres dłuższy niż 6 miesięcy. W takich sytuacjach nie obowiązują podatki ani od dochodu, ani od czynności cywilnoprawnych. Większość przedmiotów sprzedawanych na aukcjach internetowych to właśnie rzeczy używane, dlatego też sprzedawcy nie muszą uiszczać z tytułu takiej transakcji żadnych dodatkowych opłat podatkowych.

 

Od 2007 roku zmieniły się jednak zapisy, które dotyczą osób kupujących na aukcjach internetowych przedmioty, których wartość przekracza 1000 złotych. W takich przypadkach kupujący od osoby fizycznej taki przedmiot jest zobowiązany zapłacić podatek PCC. Różnica w zapisach jest dość znacząca, ponieważ ten obowiązek spada na kupującego, o czym nie zawsze informują sprzedawcy na aukcjach internetowych.

 

PIT37 wypełniany przez podatników zawsze powinien być sporządzony w sposób rzetelny. Niestety, wciąż wielu sprzedawców, którzy handlują różnymi przedmiotami na aukcjach internetowych, nie wykazuje takiego dochodu w swoich zeznaniach podatkowych. Instrukcja PITu 37 także nie precyzuje zapisów, jakoby osoba, która sprzedaje dużo i w sposób ciągły, miała obowiązek założenia działalności gospodarczej. Wiele osób, które na co dzień funkcjonują w świecie sprzedaży na aukcjach, prędzej czy później zakłada działalność, by móc rozliczać się z fiskusem, jednak wciąż pozostaje grupa osób, która tego nie robi.

 

Sprzedając przedmioty za małe kwoty często i w sposób ciągły warto rozliczyć się z tych dochodów. Najlepiej uczynić to za pośrednictwem programu do wypełniania formularzy, ponieważ daje to możliwość otrzymania druku w formacie PIT 37 pdf, co znacznie ułatwia przesyłanie pliku, a także późniejsze  drukowanie go. Dzięki takim aktywnościom nie trzeba obawiać się tego, że druki PIT 2017 są niepełne, ponieważ nie uwzględniają dochodów uzyskiwanych w ramach prowadzonej sprzedaży na portalach internetowych.

 

PIT 37 druk, który nalezy wypełnić każdego roku, powinien uwzględniać wszystkie rodzaje działalności, z których na bieżąco są czerpane zyski.