Rozliczenie podatkowe 2017

Kiedy mowa o przestępstwie skarbowym w rozliczeniu PIT

 

Każdego roku do końca kwietnia, podatnik ma czas, aby złożyć do urzędu skarbowego rozliczenie PIT. Jednak mimo stosunkowo długiego okresu na uregulowanie naszych zobowiązań wobec fiskusa, wiele osób ma problem z terminowym składaniem deklaracji. Dzieje się tak dlatego, że w świadomości wielu Polaków rozliczenie PIT to wciąż żmudny i czasochłonny proces. Nie wspominając o kilometrowych kolejkach w urzędach pod koniec kwietnia.

 

Musimy się jednak liczyć z tym, że nieterminowe rozliczenie z fiskusem może skutkować orzeczeniem o przestępstwie lub wykroczeniu skarbowym. Wszystko zależy od interpretacji zaniechania obowiązku podatkowego. Podstawą do określania czy nasz czyn kwalifikowany jest jako przestępstwo lub wykroczenie, jest wysokość straty na jaką naraziliśmy fiskus przez nieterminowe zapłacenie podatku, czyli kwota uszczuplenia albo wartość przedmiotu czynu:

Zaniechanie obowiązku podatkowego:

Kwota uszczuplenia albo wartość przedmiotu czynu:

Wysokość kary grzywny:

wykroczenie skarbowe

poniżej 7 500 zł

od 150 zł do 30 000 zł

przestępstwo skarbowe

powyżej 7 500 zł

od 500 zł do 14 400 000 zł

 

Aby uniknąć niepotrzebnych stresów i dodatkowych kosztów warto skorzystać z pomocnego programu do rozliczeń PIT 2017. Jest to aplikacja, którą za darmo można pobrać ze stron rekomendowanych przez PTE, czyli Polskie Towarzystwo Ekonomiczne. PITy 2017 program pobieramy i instalujemy na własnym komputerze. Wystarczy podstawowe oprogramowanie i dostęp do Internetu, aby móc poprawnie wypełnić i przesłać PIT drogą internetową.

 

Dla rozliczeń internetowych termin składania upływa w tym samym czasie co dla tradycyjnych rozliczeń w formie papierowej. Dlatego nie ma co zwlekać, bo może się okazać, że nasze rozliczenie PIT nie dotrze w terminie, a my zostaniemy oskarżeni o wykroczenie lub przestępstwo podatkowe.