Rozliczenie podatkowe 2017

PIT 36 druk - poznaj rodzaje dochodów jakie trzeba uwzględnić

 

Coraz bardziej zbliża się do nas moment, kiedy będziemy musieli złożyć nasze zeznania podatkowe w urzędzie skarbowym. Jeśli zależy nam na tym, by uczynić to szybko i sprawnie, to najlepiej zdecydować się na elektroniczne wystawianie deklaracji podatkowej. Oszczędzamy tym samym nie tylko nasz czas, ale również unikamy powszechnie pojawiających się w pitach błędów. Zanim zabierzemy się do wystawiania naszych deklaracji, warto zastanowić się nad tym, jakie druki nam przysługują i jakie jesteśmy zobligowani wypełnić. Najczęściej sięgamy po PIT37, który jest podstawowym dokumentem, służącym do rozliczenia z fiskusem. Bywają jednak takie osoby, które mają obowiązek złożenia innych deklaracji. PIT 36 druk przeznaczony jest dla tych podatników, którzy zajmowali się w tym roku podatkowym pozarolniczą działalnością gospodarczą, która była opodatkowana na zasadach ogólnych. Ten druk dotyczy również działów specjalnych produkcji rolnej, które także są opodatkowane według ogólnych zasad. Druki PIT 2017, które są wypełniane przez te osoby mogą dotyczyć czerpania zysków z najmu, dzierżawy czy też z tytułu innych umów, które posiadają podobny charakter.

 

Wystawiając swoje PITy druki musimy przede wszystkim pamiętać o tym, by złożyć je w terminie odpowiednim dla konkretnych formularzy. Na szczęście w przypadku pitu 36 sprawa jest dość prosta, ponieważ ta deklaracja objęta jest terminem ostatecznego złożenia do 30 kwietnia 2018 roku, czyli tak jak w przypadku innych formularzy. Ważne jest jednak jeszcze to, że podatnik, który składa PIT 36 formularz może być również zobligowany do tego, aby złożyć PIT- 38 lub też pit- 28. Wszystko zależy od tego, w jakiej sytuacji się znajdował w roku podatkowym 2017.

 

Formularze PIT 2017, które są wypełniane przez tych podatników mogą być wystawione za pomocą tradycyjnych sposobów, czyli wypisywania poszczególnych rubryk ręcznie, jak i również przy zastosowaniu najnowszych programów pomocowych. Program PITy 2017 jest przeznaczony dla większość podatników, którzy chcą wystawić swój pit szybko i sprawnie, nie obawiając się o to, że na deklaracji znajdą się jakieś błędy. PIT 36 druk również możemy bez żadnych trudności wystawić za pomocą tej aplikacji komputerowej. Program zawiera również szczegółową instrukcję, która krok po kroku przeprowadzi nas przez poszczególne etapy wystawiania dokumentów.

 

Wszystkie druki PIT 2017, w tym także PIT36 zawierają określone rubryki na dokumencie, które trzeba bezwzględnie wypełnić. Jeśli ominiemy chociaż jedną z nich, może okazać się, że konieczne będzie złożenie korekty do naszego zeznania, w celu poprawienia wszystkich zaistniałych błędów.

 

PIT 36 formularz, oprócz naszych podstawowych danych osobowych zawiera również kolumny, w które musimy wpisać odpowiednio nasze przychody. Na poszczególne elementy tej części pitu składają się:

  • przychody, które mają określone źródło (przede wszystkim ze stosunku pracy, ale również z innych prac, które były wykonywane w ramach relacji z pracodawcą;

  • przychody uzyskiwane w walutach obcych;

  • przychody zwolnione z podatku;

  • koszty uzyskania wszystkich przychodów;

  • dochód uzyskany poza granicami naszego kraju.

 

Formularze PIT 2017 w większości przypadków wyglądają analogicznie, jednak mimo tego musimy zawsze pamiętać, by sięgać po odpowiedni dla nas druk, tak by nie narażać się na niepotrzebne kontrole z urzędu skarbowego. Wystarczy, że skorzystamy z pity 2017 program, a najbardziej aktualne deklaracje będą w zasięgu naszej ręki, w tym bardzo istotny dokument, jakim jest PIT 36 druk.