Rozliczenie podatkowe 2017

Szczegóły wypełniania PITu37


PIT 37 formularz to najpopularniejszy druk rozliczeniowy wśród Polaków. Nie każdy jednak wie, jak prawidłowo wypełnić pit 37 druk, więc warto wskazać kilka szczegółów, dzięki którym rozliczenie tegoż formularza będzie łatwiejsze. Po pierwsze, warto zadać sobie podstawowe pytanie - PIT 37 dla kogo? Zgodnie z ustawą wypełniają ten druk osoby, które uzyskały przychód na terenie Rzeczypospolitej zgodnie z odpowiednią skalą podatkową.

Osoby, które uzyskują przychód z racji rent, emerytur, zasiłków, umów zlecenie, o dzieło czy stosunku pracy (umowa o pracę) powinny pomyśleć właśnie nad wskazaną w tytule deklaracją. Deklaracja ta dotyczy również artystów i dziennikarzy, którzy nie sprzedali praw majątkowych. : Pit 37 druk wypełniamy także, gdy myślimy o określonych ulgach, między innymi, co dotyczy rodziców i opiekunów prawnych, ulga na dzieci.

PIT 37 druki obowiązują osoby, które uzyskały przychody ze stosunku pracy, otrzymując określone wynagrodzenie. Ponadto, wymieniając renty i emerytury, nie można zapomnieć o rentach o profilu socjalnym czy strukturalnym. Prócz tych, pit 37 formularz obowiązuje osoby, które skorzystały z możliwości i otrzymują świadczenia czy zasiłki przedemerytalne. Jeśli zaś chodzi o np. studentów, to stypendia również należy rozliczyć przy pomocy np. interaktywnego PIT 37, ale również wszelkie zasiłki z ubezpieczeń społecznych. Wypełniając deklaracje za 2017 rok trzeba wiedzieć o tym, że, korzystając z ulg i odliczeń, np. za Internet, należy posiadać rachunki bądź faktury, które poświadczają o fakcie opłacania tej usługi. Oczywiście, dotyczy to większości ulg, dlatego warto, przed rozliczeniem, dokładnie sprawdzić, czy posiadamy niezbędne dokumenty.

Jeśli ktoś wypełnia PIT 37 druk, może skorzystać z możliwości załącznika, dlatego do tejże deklaracji wypełniamy, jeśli to konieczne, PIT-D, który dotyczy ulgi budowlanej, PIT-O, związany z ulgami podatkowymi oraz PIT-2K, czyli tak zwany odsetkowy. Jednym z największych udogodnień jest fakt, że druk pit 37 możemy bez większych problemów wypełnić w ramach formularza interaktywny pit 37. Na czym to polega? Korzystając z tej opcji, np. w programie pity 2017, można wypełnić druk interaktywny, co powoduje, że następnie gotowy już formularz będzie oznaczał e-deklarację. Dlatego możemy go przesłać prosto do fiskusa, bez wychodzenia z domu. E-deklaracje z roku na rok stają się coraz bardziej popularne, ze względu na łatwość i szybkość obsługi. Musimy pamiętać również o tym, że w programach do pitów zazwyczaj nie martwimy się o podliczanie sum. Jeśli podamy prawidłowe, wtedy program sam wyliczy odpowiednie stawki.

Pit 37 druki, jak każdy inny formularz, będzie potrzebował od nas podstawowych danych. Mowa tutaj o tym, że powinniśmy posiadać adres zamieszkania, imię nazwisko, numer PESEL, a także NIP (choć w 2018 nie będzie aż tak konieczne, jeśli chodzi o osoby, które nie mają działalności). Prócz tego należy wskazać urząd skarbowy, do którego podatnik wypełniający deklarację należy. Prócz tych podstawowych danych należy zapoznać się z ulgami i odliczeniami, z których możemy skorzystać – czasem wiele osób po prostu nie rozlicza się, tracąc na tym zwrot podatku. Warto o tym pamiętać, by nie stracić w rozliczeniu podatkowym 2017, wypełniając np. , interaktywny PIT 37.