Rozliczenie podatkowe 2017

Wyślij formularze PIT 2017 przez Internet

 

Z roku na rok coraz więcej osób przekonuje się do tego, aby skorzystać z możliwości rozliczenia z fiskusem przez Internet. Ci, którzy już spróbowali nie żałują i już wiedzą, że nie powrócą do tradycyjnej metody wypełniania deklaracji. Podatnicy, którzy jeszcze się wahają, czytając ten artykuł znaleźli się w odpowiednim miejscu i czasie, aby rozwiać swoje obawy dotyczące rozliczania formularzy PITy2017 online.

 

Ministerstwo Finasów potwierdza powyższe słowa na konkretnych cyfrach. Dzięki zlikwidowaniu obowiązku składania zeznań z kwalifikowanym podpisem elektronicznym w 2017 roku z elektronicznej formy rozliczeń skorzystało 299 tys. podatników. Aby dołączyć do tej grupy zadowolonych użytkowników, wypełniających elektroniczne druki PIT 2017, potrzebny jest komputer z systemem Windows (2000, XP lub Vista) i skonfigurowanym dostępem do Internetu. To w zasadzie jedyne narzędzie pracy. Aby system działał poprawnie warto mieć zainstalowane oprogramowanie Adobe Reader w wersji 8.0 lub wyższe. Aplikacja Adobe jest całkowicie darmowa, tak jak wtyczka e-deklaracji, i można ją pobrać ze strony producenta. Następnym i ostatnim krokiem przed przystąpieniem do wypełniani zeznania, jest określenie swojego profilu jako podatnika, tak aby pobrać odpowiednie formularze PIT 2017. Za 2018 rok Ministerstwo finansów umożliwia Korzystanie z formularzy PIT 37 druk, PIT 36, PIT 36 L, PIT 38, PIT 39, PIT 28, a także PIT 16 A- deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej, PIT 19 A - deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych, i druku PIT 16, który jest wnioskiem o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej. Wymienione wyżej PITy 2017 druki, wraz ze wszystkimi załącznikami, są całkowicie darmowe i umożliwiają łatwe składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną każdemu podatnikowi i płatnikowi.

 

W tym roku wprowadzono nowe udogodnienie do rozliczeń podatkowych, a mianowicie w przypadku konieczności złożenia korekty deklaracji PIT można zrobić to również droga elektroniczną. W poprzednich latach wymagane było przesłanie korekty wyłącznie w formie tradycyjnej, czyli papierowej, co znacznie utrudniało sprawę podatnikom. Nowy rok przynosi także udogodnienia dla małżonków. Chcąc złożyć wspólne rozliczenie PIT 2017 przez Internet małżonkowie nie muszą już składać dodatkowego upoważnienia do podpisywania e-PITu. We wcześniejszych latach wiązało się to z koniecznością złożenia upoważnienia , do podpisywania deklaracji, w postaci formularza UPL-1 w formie papierowej. Takie wymogi Ministerstwa Finansów powodowały niechęć małżonków do rozliczeń drogą elektroniczną, gdyż wiązało się z dużą ilością formalności, które trzeba było spełnić przed złożeniem deklaracji.

Drogą elektroniczną można też składać w tym roku informacje o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 oraz roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika PIT-40. Takie deklaracje mogą być przekazywane przez płatnika nie tylko do urzędów skarbowych, ale i do pracowników. Jednak w tym ostatnim przypadku wiążę się to z obowiązkiem składania przez płatnika podpisu kwalifikowanego.

Z roku na rok deklaracje internetowe stają się coraz bardziej dopasowane do naszych potrzeb. Nowe udogodnienia i ułatwienia sprawiają, że rozliczenie PIT 2017 może być tylko przyjemnym obowiązkiem wobec państwa.